Elif Veteriner Kliniği
   
Hizmetlerimiz
Kediler
Köpekler
 
 
 

 

Köpek Hastalıkları

Köpeklerde Uyuz: Sarcoptes Scabei canis’in yaptığı çok bulaşıcı ve kaşıntılı deri hastalığıdır. Kulak, dirsek, ayak ve abdomende yaygın tüy dökülmesi görülür. Tedavisinde amitrazlı banyo solusyanları ve ivermectin enjeksiyonu kullanılmaktadır.

Köpek Gençlik Hastalığı (Canine Distemper):
Hastalık etkeni paramyxovirus ailesinden bir virustur. Çok bulaşıcıdır ve yüksek ateşle seyreder. Özellikle solunum yoluna ait belirtilerle (öksürük, irinli göz ve burun akıntısı) kendini gösteren hastalık bunun dışında, ishal ve kusmaya da sebep olur. İlerleyen dönemlerde merkezi sinir sisteminde gerçekleşen hasara bağlı olarak sinirsel semptomlarda görülebilir. Destek tedavisi yapılır. Aşısı mevcuttur.

Lyme Hastalığı: Borrelia burgdorfei tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Hayvanlara keneler vasıtasıyla bulaşır. Köpeklerde ateş, eklem ağrısı, topallık ve iştahsızlık görülür. Tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılır. Hastalıktan korunmak için taşıyıcı olan kene mücadelesi çok önemlidir. Hastalığın aşısı mevcuttur.

Canine Parvovirus (Kanlı İshal):
      Parvovirusun etken olduğu akut ölüm, kusma, kanlı ishal ve dehidrasyon yapan çok tehlikeli bir hastalıktır. Tedavisi destek tedavisi şeklindedir. Antibiotikler ve vücut direncini arttıran çeşitli ilaçlar uygulanır. Aşısı mevcuttur.

Kuduz:
      Rabdoviridae familyasından bir virusun yaptığı hastalık halk sağlığını da tehdit etmesi bakımından çok önemlidir. En çok ısırık yoluyla bulaşan hastalık; sinirlilik, saldırganlık, paralizis vb. semptomlar gösterir ve ölümle sonuçlanır. Aşısı mevcuttur. Isırılan insanların mutlaka devlet hastanelerine başvurmaları ve aşı olmaları gerekmekredir.  

Barınak Hastalığı: Bordotella bronchseptica bakterisinin neden olduğu, nasal akıntı, halsizlik ve öksürük görülen bir hastalıktır. Bulaşıcıdır. Özellikle barınak gibi hayvanların toplu olarak bulunduğu yerlerde çok rastlanır. Yavrularda ölümcül olabilir. Aşısı mevcuttur

 

ECHİNOCOCCOSİS

sd
Tablo: 2 -  Kist Hidatik (Echinococcus granulosus) yaşam döngüsü

 

Hastalık etkeni Echinococcus adı verilen ve bir kaç türü bulunan bir parazittir. Bu türler içerisinde en önemlisi Echinococcus granulosus’tur. Adı geçen parazit köpeği sonkonakçı olarak kullanır ve ince bağırsağında yaşar. Genellikle önemli bir semptom oluşturmaz ve buna bağlı olarak farkedilmez. Ancak arakonak olarak kullandığı hayvanlar (sığır, koyun gibi otçul hayvanlar) ve insanların iç organlarında ‘kist hidatid’ olarak adlandırılan kistleri oluşturur. Hidatid kistler en fazla karaciğer olmak üzere; akciğer, böbrek ve beyine de yerleşebilir.
Enfekte köpeğin bağırsağında yaşayan parazit olgunlaşarak yumurta çıkarmaya başlar. Yumurtalar dışkı yoluyla etrafa yayılır. İnsanlar değişik yollarla bu yumurtaları alabilirler.
Bunlardan en önemlileri şunlardır:

  • Enfekte dışkıyla bulaşmış sebze meyvelerin iyice yıkanmadan yenilmesi,
  • Yumurtaların kuruyup toz halinde solunum yoluyla alınması,
  • Antiparaziter tedavisi yapılmamış hayvanlarla temas edilmesi.

Parazitin yaşam siklusu; parazit taşımayan köpeklerin yumurtayla enfekte hayvan iç organlarını yemesi yada dışkıyla teması sonucu paraziti almasıyla tamamlanmış olur. 

Hidatid kistten korunmak için öncelikle yukarıda belirtilen bulaşma yolları dikkate alınarak parazitin yaşam siklusu kırılmalıdır. Bunun için; köpeklerin enfekte organları (akciğer, karaciğer gibi) yemesi engellenmelidir. Ayrıca bu tür sakatatlar sağlıklı da olsalar ciğ olarak verilmemelidir. Tüketilen meyve ve sebzeler çok iyi yıkadıktan sonra yenilmelidir.     
Hastalıktan korunmanın en önemli yolu belli periyotlarla hayvanınızın antiparaziter uygulamalarının yapılmasıdır. Halk arasında kist aşısı olarak bilinen uygulama aslında tenyalara etkili bir antiparaziter uygulamadır ve parazitin yaşam siklusu dikkate alınarak belli aralıklarla tekrarlanır. Bu uygulama hayvanınızdan çok sizin ve toplumun sağlığını ilgilendiren bir durumdur ve aksatılmaması gerekmektedir.