Elif Veteriner Kliniği
   
Hizmetlerimiz
Kediler
Köpekler
 
 
 

 

Kedi Hastalıkları

  • Feline Herpesvirus:

 Kedilerde çoğunlukla üst solunum yolu hastalıklarıyla birlikte seyreden bir conjuktivitis oluşturur. Ayrıca reovirus, calicivirus gibi bazı viral enfeksiyonlarlada birlikte seyredebilir. Hastalık irinli gözyaşı akıntısı ile kendini belli eder.
Tedavisinde çeşitli antiviral ilaçlar ile birlikte destek amaçlı ilaçlar kullanılabilir. Ancak hastalık kronik ve nüksedici bir seyir izleyebilir.

  • FIP (Feline infeksiyöz peritonitis):

Hastalığın nedeni coronavirustur. Kuru ve ıslak olmak üzere iki formda seyreder.
Islak formda karın boşluğunda sıvı birikimi söz konusudur. Kuru formda tanı koymak oldukça zordur. Tedavide antibiyotik, antiviraller ve destek tedavisi uygulanır.

  • Feline panleukopeni:


Parvovirus tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Virus vücuda girdikten sonra ateş, iştahsızlık ve dehidrasyon görülür. Hastalıkta ölüm oranı çok yüksektir. Spesifik bir tedavisi olmadığından destek tedavisi yapılır. Aşısı mevcuttur.

  • FUS (Feline urolojik sendrom)

Kedilerde tıkanmayla sonuçlanan mesane ve idrar yolları taşları, idrar yapamama ve enfeksiyonları FUS adı altında toplanır.
            İdrarda kan, sık idrara çıkma ama miktar azlığı, sinirlilik, dolu mesane, aşırı hareketlilik, cinsel organlaın bulunduğu bölgenin yalanması şikayetiyle veteriner hekime gidilir. Bizlerin muayene, ,idrar tahlili ve röntgenle teşhis koyduğu bu hastalık ciddi sonuçlar doğurabilir, ölüme sebebiyet verebilir.
            İdrar yollarını tıkayan taşlar, beslenme şekline bağlı olarak, genetik, idrar yapısı, asiditesi, yanlış ve düşük kaliteli mama kullanımı, az sıvı alınımı sonucu oluşabilir. Zaman geçirmeden veteriner hekime başvurulmalıdır.